Poľské pirohy fotorecept

petravoska - fotkapetravoska, 21. apríla 2011

Tak ich volala moja prababka. Boli u nás veľmi obľúbené. Viaže sa k nim aj jedna príhoda, ktorú nám stále rozprávala. Mala brata, ktorý Zobraziť celý popisTak ich volala moja prababka. Boli u nás veľmi obľúbené. Viaže sa k nim aj jedna príhoda, ktorú nám stále rozprávala. Mala brata, ktorý ich mal veľmi rád. Vždy, keď k nej prišiel a mala ich uvarené neodmietol ich. Ale vždy jej povedal, že sú výborné, lenže jeho svokra varí lepšie. "Ľepši še šmikaju dolu gagorom" Tak ich raz pomastila maslom, raz masťou a slaninkou a nikdy neboli také dobré ako od jeho svokry. Potom ju raz stretla a opýtala sa jej na to. Zvyšok v recepte :

5-6
porcií
120 minút
príprava
5-7 minút
tepelná úprava

Suroviny

Cesto:
0,5 kg
1 ks
štipka
podľa potreby
Plnka:
0,5 kg
1 PL (masť, maslo)
1-2 ks




Postup

  1. 1

    Najprv si pripravíme plnku. Zemiaky očistíme a pokrájame na menšie kúsky. Uvaríme ich v mierne osolenej vode. Na masti si speníme cibuľku pokrájanú na drobno. Ja to mám radšej do zlatova. Vylejeme do zemiakov a okoreníme čiernym korením, ktorým nešetríme. Pučidlom zmes rozpučíme na kašu.

    Poľské pirohy (fotorecept) - obrázok 1
  2. 2

    Cesto si pripravíme klasicky ako cesto na cestoviny z múky vajca a potrebného množstva vody, aby bolo vláčne a nelepivé.

    Poľské pirohy (fotorecept) - obrázok 2
  3. 3

    Postupne z neho ukrajujeme, vyvaľkáme tenký plát, do ktorého pohárom vykrajujeme kruhy. Do každého dáme vrchovatú plnku a okraje poriadne zlepíme, aby sa vo vode nerozpadli. Medzitým postavíme do väčšieho hrnca variť vodu, ktorú jemne osolíme.

    Poľské pirohy (fotorecept) - obrázok 3
  4. 4

    Zlepené pirohy vkladáme do vriacej vody a varíme kým nevyplávajú na povrch. Vyberieme pomocou nejakého sitka do väčšej misy. Ja ich zvyknem poliať troškou roztopeného masla, aby sa nepolepili.

    Poľské pirohy (fotorecept) - obrázok 4
  5. 5

    A koniec príbehu: Keď sa teda prababka stretla so svokrou svojho brata, opýtala sa prečo sú jej pirohy také dobré a porovnávali si recepty. Všetko sedelo až na záver bratova sestra hovorí: No a nakoňec ich poľivam s taku bilu omačku z masla, muki a mľika." A tak sa prababka naučila variť bešamel a ani o tom netušila. Odvtedy sa u nás tieto pirohy jedávajú poliate bešamelom, ale spokojne sa na ne hodí aj kyslá smotana alebo slaninka. :) Dobrú chuť!!!

    Poľské pirohy (fotorecept) - obrázok 5

Diskusia k receptu

jody
Krásny recept s ešte krajším príbehom!! :-)
bejaja
pekný recept s pekným príbehom, určite sú mňamkovkské,v našej rodine máme radi pirohy na akýkoľvek spôsob upravy.
petravoska
dakujem za komenty :), a samozrejme mozu sa robit aj zo stvorcov, ale nasa babka vzdy hovorila, ze sladke su hranate a bandurkovo okruhle, tak ich aj ja take robievam :)
alexdidi
Pekný recept i príbeh....poľské, ako slovenské, iba s bešamelom som ešte nejedla, ba ani nepočula, že sa takto robia....stojí to za vyskúšanie....
sovka62
Ešte nikdy som nejedla pirohy plnené zemiakmi, ja do nich dávam údené mäso. Ale zemiaky mám radšej ako mäso, tak ukladám do KK.
drobcek19
Tieto pirohy poliaci volaju ruske, chutnala som ich nijak ma neoslovili ale nemozem povedat ze su zle, ja mam radsej s kapustou a hribami:-)
Ale krasny pribeh a tiez receprik spracovany:-)
midian
U nás doma sa robili pirohy iba na sladko: tvaroh, mak, lekvár. No po vstupe do stavu manželského, pribudli aj na slano, to znamená, že plnka je skoro totožná, len tam dávame (teda manželka dáva) aj bryndzu a na vrch rozpustene maslo a kôpor. A aby sa dobre šliskali, tak i acidofilné mličko
ivana194
Jedlo môjho ocka , mňam mňamušky až mi tečú slinky.
jurovic6
perfektny recept aj ten pribeh je nadherny.vdaka za inspiraciu
veronka
Dcérine obľúbené jedlo .Ja miesto bešamelu ,polievam na masle osmaženou cibuľkou




SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia