Pstruh na stredoveký spôsob

eraserhead - fotkaeraserhead, 12. februára 2013
2
porcie
6h minút
príprava
16 minút
tepelná úprava

Suroviny

2 ks
100 g
0,3 l
0,3 l




Postup

  1. 1

    Ryby vypitveme nasledovne, žiabre pristrihneme a vyberieme, následne pomocou lyžičky cez vzniknutý otvor zbavíme rybu vnútorností. Na rybe spravíme zopár šikmých zárezov. Dôkladne umyjeme.

    Pstruh na stredoveký spôsob - obrázok 1
  2. 2

    Z octa, vody a soli spravíme marinádu do ktorej vložíme ryby a necháme 3 hodiny marinovať.

    Pstruh na stredoveký spôsob - obrázok 2
  3. 3

    Vyberieme ryby z marinády a na 3 hodiny ich zaťažíme.

    Pstruh na stredoveký spôsob - obrázok 3
  4. 4

    Ryby osušíme jemne potrieme olejom a na miernom ohni opekáme 7-8 minút z každej strany.

    Pstruh na stredoveký spôsob - obrázok 4
  5. 5

    Po stredovekej polievke dobre padne aj hlavné jedlo. Vhodnou prílohou je biele víno a listový šalát.

Diskusia k receptu

slavka2012
Velmi zaujimavy recept, ta priprava nielen pokial ide o sposob pitvania ryby, ale aj zdlhavostou postupu naozaj pripomina stredovek, ked mali ludia urcite viac casu a menej stresu. Budem sa tesit na dalsie stredoveke recepty :-).
radost
jednoduché...koncom týždňa urobím...ale z mrazených..ryby nelovím...škoda
radox1
bol by som zvedavy ako to chuti,lebo kysle prostredie posobi pri dlhsom marinovani na rybu ako kyselina a vysusuje ju.keby sa jednalo o urcity sposob konzervovania by to vyznam malo.
dodo46
nepochopím v čom je výhoda pitvania cez žiabre. Estetika ?
Stojí to za to , že môže prasknúť žlč a skomplikujeme si vyťahovanie
vnútorností a čistenie dutiny ?
evusik
takto vypitvaná ryba by sa dala naplniť nejakou plnkou, mohlo by to byť zaujímavé....
turistka
@dodo ,prikláňam sa k Tvojmu postrehu, rybu mám rada poriadne očistenú a z dnu umytú, takto si neviem vôbec predstaviť jej vyčistenie vnútrajška.
douglas
Necham zhliadnut manzelovi, pokial sa mu rcp bude pacit...vyzkusame ;) Pstruhy a lososy u nas mame velmi-velmi casto, najma v piatok.
hannah22
zaujímavý a jednoduchý recept, ja osobne by som dochutila kmínom alebo iným korením.... tento druh prípravy som kedysi zažila na jesen pri výlove rýb, po roztriedení sa tzv.plevelné rybičky , karasy a podobne (také čo nešli na predaj) vyčistené naložili do octovej vody,soli a byliniek ,v súdku stáli zaťazené nejaký čas a bola to pochútka , len recept nepoznám a už sa neni koho opýtat ako to robil.... :))
evanaaa
Nie je to niečo ako "ryba namodro"? Alebo veľký haring v octovom náleve-:)))
eraserhead
@michsamant možno aj preto aby potom pitvaní a marinovaní ryba mala viac kompaktný tvar
@radox1 áno ta chuť je iná ako pri zaužívaných spôsoboch prípravy, treba skúsiť, tu ide aj o istý druh konzervácie (predsa v stredoveku to bolo iné ako dnes s uchovávaním potravy). Niektoré zdroje hovoria že to marinovanie sa mohlo predĺžiť aj na 2 dni a ryba sa následne vyprážala v dostatočnom množstve oleja a potom vydržala aj 3 týždne. Prípadne sa ešte viackrát vypražila a mohla sa uchovať až 1 mesiac
@dodo45 nehľadaj v tom žiadneho Buñuela, ber to ako môj prídavok k tomu stredoveku (naopak v tom ako radíš pri držaní krevety by som španiela cítil)
@evusik to by šlo
slavka2012
@eraserhead : aj aj si myslim, ze to malo ryby konzervovat, alebo mozno aj eliminovat zapach, ak ryba uz zapachala; predsa len, nemali chladnicky, a myslim, ze ocot sa pouzival aj v case nasich babiciek na odstranenie zapachu z masa, ktore uz nebolo prave najcerstvejsie. Navyse, napriklad na Iberskom poloostrove a nasledne aj v Latinskej Amerike je bezne nakladanie niektorych druhov masa a ryb do oleja a octu, tzv. escabeche, ktore malo v teple tiez predlzit ich trvanlivost. V kazdom pripade su tieto starobyle recepty fascinujuce, a tieto tvoje rybky aj vyzeraju tak stredoveko:-).
ethanel
@slavka2012 dakujem som rad ze sa ti pacia, mozno neskor zacnem pridavat recepty pre deti :) ... No a k babatku, to sa neda popisat ten pocit, no a akurat zaspal tak idem aj ja ;)



SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia