Božie milosti

emko ~ 26. január 2024 - 7:44

Božie milosti, alebo fánky, typickým fašiangovým múčnikom. Božie milosti nie sú vôbec mastné a sú krásne chrumkavé. Musíte ochutnať :)

Fašiangy, v Čechách masopust, je obdobie od Troch kráľov až do polnoci pred škaredou – Popolcovou stredou. Potom nasleduje 40 dňový pôst až do Veľkého piatku. Je to prechodné obdobie medzi zimou a jarou. Po trojkráľových koledníkoch, ktorí prinášali do domu šťastie, blahobyt a štedrosť prišli fašiangy. Pokračovali priadky, ženy v tento deň varili dlhé rezance s makom, aby aj ľan a konopa rovnako vyrástli a pražili božie milosti, alebo fánky.
Dnes sú fašiangy časom plesov, zábav, karnevalov, zabíjačiek, hojného jedenia a pitia.

 

Suroviny
Sezóna

Recept na božie milosti, alebo fánky má dlhú tradíciu. Zvláštny je tým, že do cesta nejde ani droždie, ani kypriaci prášok, ani žiadna sóda bikarbóna, ako sa v mnohých moderných receptoch uvádza. Zo staročeskej kuchárskej knihy z roku 1880 sa v recepte uvádza:

V prvej kuchárskej knihe v slovenskej reči z roku 1870 od Jána Babilona sa uvádza:

Tak ideme na to. Na podložku nasypeme múku, urobíme jamku, do nej dáme všetky suroviny na cesto a najskôr nožíkom sekavým spôsobom začneme od okrajov ku stredu cesto spracovávať. Ak by bolo riedke, prisypte múky. Potom rukou cesto prehnetieme. Najskôr to nevyzerá vábne, ale cesto je treba poriadne prepracovať, aby bolo lesklé.

Trvá to dlhšie, ale je to treba. Cesto je treba niekoľkokrát rozvaľkať a poprekladať. Potom ho vložíme do mikrotenového vrecúška a dáme aspoň na hodinu do chladničky. Keď cesto vyberieme, odkrojíme vždy len kúsok a ten celkom na tenučko rozvaľkáme na jemne pomúčenej podložke, skoro ako na rezance. Rádielkom nakrájame na kosoštvorce a v strede urobíme zárezy. Tvary však môžeme urobiť aj iné, rôzne zapletané, aké sa nám páčia. Takto pokračujeme aj so zbytkom cesta.

Povykrajované božie milosti dáme na tácku, zakryjeme utierkou a necháme ešte aspoň 15 minút oddýchnuť. Potom rozohrejeme bravčovú masť, poprípade olej ak nemáme masť. Na masti sú však najlepšie. Kúsky cesta vypražíme do zlatista z oboch strán, necháme ich na kuchynskej papierovej utierke osušiť od prebytočnej masti a buďto celé obalíme v cukre, alebo len posypeme mletým cukrom.

Komentáre

orinka ~ 23. január 2016 - 11:46

Výborný recept. Boží milosti jsem jedla naposled jako dítě u babičky a pamatuju si, že mi nepřipadaly nijak zvláštní. Asi je to tím, že to taky zkoušela poprvé a tento recept neměla:). Takže jsem si udělala těsto, zabalila do folie a dala do ledničky. Než jsem se dostala ke vyvalování a smažení, uplynuly sice dva dny, ale těstu se nic nestalo. Až dnes jsem se do toho pustila. U smažení se musí stát a oči mít na šťopkách, protože je to raz dva hotové. A co mě překvapilo ze všeho nejvíc? Kolik kousků se z 30 dek udělá, mám to na dvou mísách. Obalila jsem napřed jen v mletém cukru, pak jsem do něj přidala i skořici. Recept ukládám do oblíbených. Ráda čtu starou autorku Vlastu Pittnerovou, který popisuje zvyky na Žďársku. V každé její knížce hospodyně předkládá návštěvě jako projev úcty "smažinky" nebo "křehoutky" - řekla bych, že jde právě o tento moučník. A k němu "kafaty". Suroviny na ně selka mívala po ruce vždy a opravdu je to raz dva na stole. Táničko, děkuju!!!

0

Tana ~ 23. január 2016 - 12:06

In reply to by orinka

Ja si práve myslím, že keď si mala to cesto tak dlho v chladničke, preto boli také dobré. Už som to raz aj ja tak urobila a vtedy mi chutili najviac :-) Ďakujem ti za poznatky a zdravím :-)

0

Silvia Sisa ~ 16. január 2016 - 9:32

úúúúúžasné, tiež som dnes šantila.... Táni, máš neskutočne super recepty, ďakujem

0

jerica ~ 12. január 2016 - 13:51

a tieto fanky som robila tak isto v ten deň ako šišky (včera) len cesto som si spravila deň vopred :-) teraz je to fašiangove šantenie, rozdávam len tak jedna radosť :-)

0

Trudka4 ~ 14. február 2015 - 4:20

Ahojte, tak právě jsme s dcerkou dosmažily a docukrovaly. Sice cukr po celé kuchyni, ale je to úplně, že mňááááám. Táničko, děkuju za další chutný receptík :-)

0

Trudka4 ~ 14. február 2015 - 12:53

Táňo, tak těsto mám v mikrotenu v ledničce a odpoledne budu smažit. Ještě nikdy jsem Boží milosti nikdy nedělala.

0

jerica ~ 10. január 2015 - 13:20

Tánčka, už to začalo , včera druhá várka , recept je osvedčený :-)

0

L-ubka ~ 6. február 2015 - 8:59

In reply to by Tana

Táni, dnes som robila podľa Vášho receptu akurát som použila svoje "pretáčanie" :-) Páči sa mi Váš recept, doteraz som robila zo starej písanky.

0

jerica ~ 27. január 2014 - 5:32

Tieto išli deckám ,výborné, už je zarobené na ďaľšiu várku :-)

0

jerica ~ 30. január 2014 - 8:44

In reply to by Tana

Táni, sádelníky, tie som jedla pred nedávnom u priateľky na maďaroch,oni každý rok zabíjajú tak má sádlo zo zabíjačky.Poviem ti,so slivkovým lekvárom, nemalo chybu, sádelníky som ešte nerobila.

0

jerica ~ 26. január 2014 - 12:21

Cesto zarobené, nevšimla som si , že tam ide smotana,teším sa , už len ráno privstať a ide sa na to, výborne sa pracovalo s cestom. Dám vedieť ako som to zmákla :-)prikladám :zarobené,odložené :-)

0

Marie ~ 25. január 2014 - 7:47

Jak se tu objevily Boží milosti, to už je tady opravdu masopust! U nás se dělávaly až na Ostatky - v neděli až úterý před škaredou středou. To jsme každá z asi 40 spolupracovnic musely donést do práce "okoštovat" buď svoje milosti, koblihy, nebo trdelníky - trubičky z list. těsta. Pak nastala degustace, chvála, občas i kritika. Měli jsme na pracovišti i několik mužů a jeden si nás dobíral - cože jsou to za trubičky, že on donese jinačí! Druhý den opravdu donesl košík trubiček, jež jsme už v dětství doma dělali - motané na kukuřičné slámě, obrovské, plněné smetanou. Ten nám vytřel zrak! Na škaredou středu byl u nás zvyk dávat chlapy do koše, každý se v něm posadil,nebo i trošku násilím jsme ho posadili, musel zakokrhat a dát nám nějakou korunu. Když přijel do JZD právě nějaký zájezd, kde zvyk neznali, muži se předbíhali v řadě a přepláceli se, tak se jim to líbilo...Pak se za vybrané korunky nakoupila káva, párky, nějaké pamlsky a pití a po práci se udělala "dodělaná". A ještě k milostím. Mám kamarádku z práce, pochází až z východního Slovenska. Neznala naše jídla, tak jsem jí často radila co a jak má udělat. Taky chtěla recept na milosti s pivem. Recept je asi - kolik žloutků, tolik piva, atd...Máňa měřila obráceně - kolik piva, tolik žloutků. Dala hrnek piva a jala se rozbíjet vejce, už rozbila 10, 20, hrnek nebyl pořád plný žloutků. Doběhla o radu. No, i tak se stávalo, dnes jen vzpomínáme...Milosti však smažíme dál a já vyzkouším Tvoje...

0

Tana ~ 25. január 2014 - 8:25

In reply to by Marie

Jáj Maruško, už dávno som sa tak zchuti nezasmiala ako pri konci tvojho komentáru. Viem si živo predstaviť, ako plnila hrnček vajcami :-)
Tiež som rada, že si nám pripomenula masopustné zvyky, lebo ja som ich veľmi nezažila...myslím také pravé so všetkým, ako ty. Viem, že u vás na dedine sa veľa zvykov a tradícií dodržuje a to je perfektné. Odovzdať novej generácii to vzácne posolstvo... aby sme všetci celkom nezblbli z tohoto kybernetového sveta :-)

0

Klaudia968 ~ 25. január 2014 - 8:57

Uložené, najbližšie ich budem robiť podľa tohoto receptu.

0

jerica ~ 24. január 2014 - 6:06

už je tam , na papieri , v robote sa dobre tlačííí :-)

0
Nezabudni sa s receptom podeliť aj s ostatnými, podporíš tým moju prácu. Ďakujem!
Tento recept nájdete v nasledujúcich kategóriach:

Zdielaj